PRO STATİK BOYA; Web Sitemize Hoşgeldiniz.
  • Adres
  • Arifiye / SAKARYA
  • bilgi@prostatikboya.com
  • 0535 773 50 43
  • Hafta İçi - 08:00 - 18:00
  • Pazar Kapalı

Elektrostatik toz boyama solvent içermeyen bir yüzey kaplama metodudur. Kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan çok ince toz boya partikülleridir. Toz boya, boya kabininde özel boya tabancaları vasıtasıyla atılır. Tabancadan geçerken elektrostatik yüklenen toz boya partikülleri kabin içinde boyanacak malzemeye yapışır ve kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın malzeme yüzeyine tam olarak yapışabilmesi için malzemenin de çok iyi bir şekilde topraklanması gerekir. Fazla atılan boya, kabinde bulunan boya geri kazanım sistemi sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma sokulur. Boya geri kazanım sistemi elektrostatik toz boyama teknolojisinin en büyük ekonomik avantajlarından biridir. Malzeme toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınına girer. 200˚C olan fırın ısısı toz boyanın erimesini ve malzeme üzerine yapışmasını sağlar. Sonuçta çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, geniş renk yelpazeli ve parlak bir yüzey kaplaması elde edilir. Solvent içermemesi, yüzey kalitesi, dayanıklılığı, boya geri kazanım sistemi, ekonomikliği ve çevre duyarlılığı elektrostatik toz boyamayı geleneksel boyama işlemlerine göre daha çekici bir alternatif yapmaktadır.

Elektrostatik fırın boyama, içeriğinde solvent olmayan bir kaplama metodudur. Solvent son derece kanserojen bir madde olduğundan, insan kullanımına sunulan mobilyaların yüzeyini kaplamada kullanılamaz. Yüzeyi kaplayan malzeme, çok ince toz partiküllerinin son kat tabakasını kaplamasıyla yerleşir. Toz boya partikülleri, statik boyama tabancasından geçerken elektrostatik yüklenir ve mobilyanın (Tolix sandalye, tel sandalye vb.) üzerine yapışır. Boyanın mobilyanın üzerine tam olarak yapışması için metal mobilyanın çok iyi topraklanması gereklidir. Tüm yüzeye yayılan toz partiküller 190 – 200 santigrat derece fırın ısısında eriyerek tüm yüzeye yayılır ve boyama işlemi tamamlanır. Elektrostatik toz boyamanın avantajı, dayanıklı olması ve çevre dostu olmasıyla sınırlı değildir. Geniş bir renk yelpazesinde boyama yapabilirsiniz. Bknz. (RAL renkleri). Boyama sırasında, fazladan boya kullanımı, statik boyama fırınındaki geri toplama mekanizması sayesinde toplanır ve tekrar kullanıma kazandırılır. Ve bu, ekonomik bir boyama yöntemi olmasını desteklemektedir.

Boya sökücüler, elektrostatik toz boya veya yaş boya ile kaplanmış metal yüzeylerin, yüzeyinde  ki boyalarının alkali veya solvent bazlı ürünlerle metale zarar vermeden sökülmesini sağlarlar.


Whatsapp Destek

Emre Şimşek

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?